English  |  Espa˝ol  |  Franšais  |    |    | 
 
ABOUT THE SUB-COMMISSION
Membership
Bureau
Previous sessions
Rules of procedure
Working groups
Social Forum
Leaflet on the Sub-Commission (2005)
NEWS AND RECENT DEVELOPMENTS

Media Centre page
Press releases

LINKS

Human Rights Council General Assembly
Commission on Human Rights
UN Official Documents-ODS
United Nations
OHCHR search

Sub-Commission on the Promotion and Protection of Human Rights

Bureau

(1997-2006)

Years Années Años
Sessions
Sessions
Sesiones
Chairman
Président
Presidente
Vice-Chairmen/Vice-Président/Vicepresidente
Rapporteur
Rapporteur
Relator
2006
58
Mr. Marc Bossuyt (Belgium) Mr. Miguel Alfonso Martínez (Cuba) Ms. Chin-Sung Chung (Republic of Korea)
Ms. Antoanella-Iulia Motoc (Romania)
Mr. Mohamed Habib Cherif (Tunisia)
2005
57
Mr. Vladimir Kartashkin
(Russian Federation)
Ms. Florizelle O’Connor (Jamaica)
Mr. Marc Bossuyt (Belgium)
Mr. Ibrahim Salama (Egypt)
Mr. Yozo Yokota (Japan)
2004
56

Mr. Soli Jehangir Sorabjee (India)

Ms. Françoise Jane Hampson (United Kingdom)
Ms. Antoanella-Iulia Motoc (Romania)
Ms. Lalaina Rakotoarisoa (Madagascar)

Mr. Paulo Sérgio Pinheiro (Brazil)
2003
55
Ms. Halima WARZAZI
(Morocco/Maroc/Marruecos)

Ms. Kalliopi KOUFA
(Greece/Grèce/Grecia)
Mr. Abdul SATTAR
(Pakistan/Pakistan/Pakistán)
Ms. Florizelle O’CONNOR
(Jamaica/Jamaïque/Jamaica)

Mr. Stanislav OGURTSOV
(Belarus/Bélarus/Belarús)

2002

54

Mr. Paulo Sérgio PINHEIRO
(Brazil/Brésil/Brasil)
Mr. Vladimir KARTASHKIN
(Russian Federation/Fédération de Russie/Federación de Rusia)
Mr. Yozo YOKOTA
(Japan/Japon/Japón)
Ms. Leïla ZERROUGUI
(Algeria/Algérie/Argelia)
Mr. Emmanuel
DECAUX
(France/France/Francia)
2001
53
Mr. David WEISSBRODT
(United States of America/ Etats-Unis d'Amérique/
Estados Unidos de América)
Mr. Stanislav OGURTSOV
(Belarus/Bélarus/Belarús)
Mr. Soo Gil PARK
(Republic of Korea/République de Corée/República de Corea)
Mr. Paulo Sérgio PINHEIRO
(Brazil/Brésil/Brasil)
Mr. Godfrey Bayour PREWARE
(Nigeria/Nigéria/Nigeria)
2000
52
Ms. Iulia Antoanella MOTOC (Romania/Roumanie/Rumania) Ms. Erica-Irene A. DAES (Greece/Grèce/Grecia)
Mr. Joseph OLOKA-ONYANGO (Uganda/Ouganda/Uganda)
Mr. Manuel RODRIGUEZ-CUADROS (Peru/Pérou/Perú)
Mr. Rajendra Kalidas Wimala GOONESEKERE
(Sri Lanka/Sri Lanka/Sri Lanka)
1999
51
Mr. Ribot HATANO
(Japan/Japon/Japón)
Mr. Marc BOSSUYT (Belgium/Belgique/Bélgica)
Mr. Mustapha MEHEDI (Algeria/Algérie/Argelia)
Mr. Teimuraz RAMISHVILI (Russian Federation/Fédération de Russie/Federación de Rusia)
Mr. Paulo Pinheiro (Brazil/Brésil/Brasil)
1998
50 Mr. El-Hadji GUISSE (Senegal/Sénégal/Senegal)

Mr. Miguel Alfonso MARTINEZ (Cuba/Cuba/Cuba)
Mr. Fan GUOXIANG (China/Chine/China)
Mr. David WEISSBRODT (United States of America/Etats-Unis d'Amérique/Estados Unidos de América)
Mr. Ioan MAXIM (Romania/Roumanie/Rumania)

1997
49
Mr. José BENGOA (Chile/Chili/Chile) Mr. Sang Yong PARK (Republic of Korea/République de Corée/República de Corea)
Ms. Halima Embarek WARZAZI(Morocco/Maroc/Marruecos)
Mr. Ioan MAXIM (Romania/Roumanie/Rumanía)
Mr. Marc BOSSUYT (Belgium/Belgique/Bélgica)

 

 

58th SUB-COMMISSION

Documentation
Agenda as adopted
Timetables
Orders of the day
Decisions, Resolutions and Chairperson's statement
Speeches
Sub-Commission extranet page

INFORMATION FOR PARTICIPANTS
For all participants
For NGOs
CONTACT US
Accreditation
Room reservations
NGO Liaison Officer
 
Site map  Contact us